
Bőrfeszesítő készítmények
A bőr feszessége a bőr szerkezeti összetevőitől, például az elasztintól és a kollagéntől függ. Valamint az életmódunktól! Az emberi bőr nagyon jól alkalmazkodik, terjeszkedhet, de zsugorodhat is. Azonban minél hosszabb ideig áll fenn az elhízás és minél nagyobb a kiindulási súly, annál nagyobb a kockázata annak, hogy a bőr már nem lesz képes optimálisan követni idomaink változását, ha fogyunk.
Visszahúzódik-e a bőr?
Ez több tényezőtől is függ. Ahhoz, hogy a bőr a fogyás után vagy alatt visszahúzódjon, a kötőszövetben lévő rostoknak össze kell húzódniuk. Amikor a kötőszöveti rostok összehúzódnak, a bőrfelület kisebb lesz. Ez a folyamat annál jobban működik, minél fiatalabbak vagyunk. Általában a huszonévesek kötőszövete még rugalmasabb, és nagyobb esély van arra, hogy a bőr kövesse a változó test vonalát.
Ha fogyás után lógó bőr marad ennek két fő oka van. Az egyik a kiindulási nagy súlytartomány. Ha a szerkezeti elemeket túl hosszú ideig voltak kinyújtott állapotban, és súlyos fogyás után nem húzódnak vissza teljesen. A másik a fogyás mértéke, például amikor jelentősen veszítünk a bőr alatti zsírból is..
A feszesség megtartása
Ebben segítség lehet a rendszeres sport. De vannak egyéb tényezők is, például a dohányzás kerülése, ugyanis a füst negatív hatással van a kollagén szintézisre. Még a passzív dohányzás is kimutathatóan hozzájárulhat a bőr korai öregedéséhez és a bőr megereszkedéséhez. Kerülendő még az UV-sugárzásnak kitettség, mert az erős napfény roncsolja a kollagénrostokat. Ha a bőrt már eleve károsította az UV sugárzás, a fogyás után nagyobb valószínűséggel marad megereszkedve bőr.
Ahogy öregszünk, a test egyre kevesebb elasztint és kollagént termel. Ennek eredményeként a bőr kevésbé rugalmas, és már nem tud olyan könnyen visszahúzódni. Idősebb életkorban hasznos lehet ezért a fehérjében gazdag étrend fogyasztása, valamint a különböző fehérjeforrások, a hüvelyesek, a tejtermékek, a tojás és a hús kombinálása.
Megelőzhető-e a bőr megereszkedése?
A bőr megereszkedése megakadályozható. A fokozatosság nem csak a fogyás sikerének kulcsa - hisz az elért testsúly fenntarthatóbbnak és egészségesebbnek is tekinthető – de a kilók kismértékű csökkenését nagyobb valószínűséggel tudja a bőr is lekövetni. Időt kell szánni a fogyásra, a sportra, a minőségi ételekre és az UV védelemre, valamit a testápolásra. Utóbbinál sokat segítenek a bőrt feszesítő, valamint a striák és a narancsbőr ellen védő készítmények.
Striák elleni védelem
A striák akkor alakulnak ki, amikor a bőr rövid idő alatt erősen megnyúlik, ezért megjelenhetnek terhességkor, gyors súlygyarapodás vagy fogyás miatt, valamint a serdülőkor növekedési és fejlődési szakaszában. Elhalványításukért számos terméket be lehet vetni, vannak olyanok, amelyeket kifejezetten a striák elleni masszírozó kezeléshez fejlesztettek ki.
Már számos patikában kapható dermokozmetikai már birtokol feszesítő szabadalmat, amelyet a krémeikben növényi olajokkal, szkavalénnel és bisabolollal, antioxidáns e-vitaminnal, kollagén és elasztin termelést serkentő szilíciummal, tengeri moszattal, palástfű-zsúrló-borostyán komplexszel vagy akár ázsiai gázló kivonattal kombinálnak, így segítik csökkenteni, halványítani a meglévő striák vagy hegek látható jeleit (szín és vastagság) a bőrön.
Narancsbőr elleni küzdelem
Ha fogyás után a cellulitisz megmarad, érdemes újra a dermokozmetikumok segítéségét kérni. A márkák által kifejlesztett krémek úgy segítenek a cellulitisz megelőzésében, hogy közben feszesítik a bőr kötőszövetét. Magas anticellulitisz hatóanyaggal rendelkezve stimulálják a bőrt, zsírcsökkentő hatásukat a lerakódásoknál fejtik ki, fokozza annak mikrokeringését.
Általában combra és fenékre használatos krémek eredménye egy-másfél hónap használat után már látszik. A „gödröcske-kisimító” hatásukat segíti, ha sok folyadékot és kevés cukrot fogyasztunk ebben az időszakban. Az olyan kiszerelések, amelyeknek például golyós applikátora van, a hatóanyagok mélyebb penetrálását segítheti elő. De van már a piacon krioterápiától kölcsönvett „jégkocka” hatású koncentrátum is, aminek textúrája azonnal hűsítő érzést nyújtva tonizálja a bőrt. A feltöltő hialuronos változatok menopauza utánára valók, amikor a bőr a korunk miatt gyengül meg. Makacs cellulitra már nem csak a koffein hatóanyag létezik, de gyömbérrel erősítve még nagyobb a zsírbontó aktivitás.
A patikában hozzájuthatunk még olyan kifejezetten »stretch-hatású« testápoló krémekhez, amely tonizál minden olyan területet, amelyet a feszesség hiánya érint, testalkattól függetlenül minden megereszkedett, kevésbé feszes területet a comb, a csípő, a fenék, a karok és a has tájékán.
Textúrájuknak köszönhetően segítenek formálni az alakot úgy, hogy hatóanyagaik serkenti a bőr feszességéhez és tónusához elengedhetetlen kollagének szintézisét.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó, gyógyszertári szakasszisztens
Az év eleje mindig kiváló alkalom arra, hogy megújulást csempésszünk mindennapjainkba, és új szokásokat alakítsunk ki, amelyek hosszú távon javítják életminőségünket. A szépségápolás terén is érdemes frissíteni rutinunkat és felfedezni azokat a termékeket, amelyek segítenek megőrizni bőrünk egészségét és ragyogását. Nem csak a bőr érdemel azonban figyelmet! Cikkünkben sorra vesszük azokat a területeket, amelyek sokaknál megreformálásra szorulnak.
A nyári szépségápolási szokások nem csupán a szezonra korlátozódnak, hanem egész évben hasznosak lehetnek. A rendszeres, alapos és tudatos bőrápolás, a megfelelő hidratálás és fényvédelem, valamint a haj és arc ápolása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy bőrünk és hajunk a lehető legjobb állapotban maradjon. Cikkünkben most annak járunk utána, hogy milyen szépségápolási szokásokat érdemes a nyáron kívül, egész évben beiktatni a rutinba.
A bőrápolás világa lenyűgöző, mindemellett zavarba ejtően bonyolult is lehet. A piacon kapható termékek sokasága miatt nehéz a döntés, hogy mit is válasszunk. Ami minden hatékony bőrápoló termékben közös, az a kiváló minőségű összetevők megléte.
A bőrhibák rendkívül gyakoriak, és sokféle formában jelentkezhetnek, befolyásolva mindennapi komfortérzetünket. A pattanások és mitesszerek a leggyakoribb bőrproblémák közé tartoznak, melyek főként a túlzott faggyútermelés, a pórusok eltömődése és a baktériumok elszaporodása miatt alakulnak ki. A hormonális változások, a stressz és a helytelen táplálkozás is hozzájárulhat a pattanások megjelenéséhez. A száraz foltok, az ekcéma vagy dermatitisz, gyakran a bőr védőrétegének károsodása miatt alakulnak ki, ami a bőr kiszáradásához és irritációjához vezet. A környezeti tényezők, mint a hideg levegő vagy a gyakori szappanos kézmosás, súlyosbíthatják a tüneteket.