Gyermekek fényvédelme
Sokkal vékonyabb, és sokkal érzékenyebb a kicsik bőre, a napozástól könnyebben sérülnek mélyen a sejtek; mivel a pigmentációs rendszerük még fejlődésben van, és még elégtelen az UV sugarak elleni védekező mechanizmusuk. A kisgyermekek bőre által elnyelt UV sugárzás háromszor nagyobb, mint a felnőttek bőre által elnyelt UV sugárzás mennyisége.
3 éves korig ezért nem is ajánlott, kitenni őket hosszabb időre a közvetlen napsugárzásnak, ha mégis akkor csakis csak kellő odafigyeléssel és megfelelő fényvédelem mellett.
Menjen napra, de naptól védve
A gyerekkori és serdülőkori napvédelem alapfontosságú. A túlzott napozás rövidtávon dehidratálhat és leégést okozhat. Hosszútávon a bőrkárosodás akár a bőrrák kockázatát is nagyban növelheti. Mindössze 5 hólyagos leégés 20 éves kor előtt akár 80% -kal növelheti a bőrrák kockázatát. A gyerekek imádják a szabadtéri játékokat, tehát a megoldás, ha a gyerekeket megtanítjuk a fényvédelem alapszabályaira, de szülőként is figyelni kell a megfelelő használatra, mert a gyermekek sokszor csak akkor szólnak, ha a bőrkárosodás már megtörtént
Olyan készítményben gondolkodjunk, ami a fényvédelem mellett segíti a fejlődésben lévő bőr barrier funkcióit és kompenzálja annak még alacsony antioxidáns tartalékát, mert igen, a napsugárzás részben stresszfaktor is. Ráadásul 60-80%-a az összes UV sugárzásnak, amit egész életünk során kapunk, azt az első 18 évben kapjuk
Ápoljon és védjen is a naptej
A gyermekeknek szánt, patikákban kapható fényvédők dermatológiailag tesztelt, bőrgyógyászok által kifejlesztett, hipoallergén készítmények. A praktikusság érdekében arcra és testre is alkalmazhatóak, nagyon vízállóak, homokozás és izzadásgátlók, és a nagyobb gyermekek önmaguk is tudják alkalmazni őket. Fontos, hogy a fényvédő széles spektrumú legyen, a hosszú és a rövid UV sugarak ellen megerősített UV-szűrőkkel. Az antioxidánsok azért kellenek a készítménybe, mert megakadályozzák az UV-oxidációt, a hosszú távú károsodásokat, és DNS védelmet is nyújtanak. A bőr barriert védő hatóanyagok pedig erősítik hidratálják a baba bőrét, és védő funkcióját támogatják.
Számos dermokozmetikai márka fényvédő készítménye érzékeny vagy atópiára hajlamos bababőrre is alkalmazhatóak. Speciálisan a csecsemők érzékeny bőrére kifejlesztve, 6 hónapos kortól fizikai fényszűrős készítmények javasoltak a nem közvetlen napsugárzásnak kitett babák számára, míg 1-2 éves kortól -fényvédőtől függően – már javasolhatják a kémiai fényszűrős krémeket, spray-ket. Ez az általános javallat, de vannak már korszerű kémiai fényszűrős termékek 4+ hónapos kortól, valamint csecsemőknek kifejlesztett kombinált - fizikai és kémiai - fényvédők is, mert az UVA hosszabb sugarak ellen a kémiai fényvédelem erősebb védelmet nyújt.
Hogyan használjuk?
Mielőtt a szabadba kimennénk, a készítményt 20 perccel azelőtt vigyük fel a gyermek bőrére! Bőségesen – a szemkörnyéket kerülve - kenjük fel és legalább két óránként, valamint minden vízbemenetel után ismételjük ezt meg, így biztosítva folyamatos védelmet! Vízparton vizes bőrre fejlesztett formulát válasszunk. 11 és 16 óra között lehetőleg tartózkodjunk árnyékban, vagy vonuljunk be egy napernyő vagy napsátor alá. Ne becsüljük alá a felhőkön és az üvegen is átjutó UVA sugarak hatását se, borús időben, hosszú autós utazáskor is legyünk felkészültek.
Adjunk a gyerekeknek is a fényvédő használatához útmutatót, például azt, hogy használjon elegendő krémet: az egész testre legalább egy golflabdányi mennyiséget és hogy ne hagyjon ki egy területet sem, kenjen fényvédőt a fülre, az orra, a szájra, a nyak hátsó részére, kezekre és a lábfejre is.
Mivel egyetlen napozószer se nyújt 100%-os védelmet, a fényvédő használata mellett is óvjuk a kisgyermekeket kalappal, pólóval és napszemüveggel. Fontos tudni, hogy léteznek már UV filteres fürdőruhák is magas UPF (ultraviola sugarak ellen védő faktor) védelemmel. Kisbabánkkal fél éves korig szigorúan csak árnyékos félárnyékos helyre menjünk, három éves koráig is nagyon óvatosan, körültekintően tegyük ki gyermekünket a direkt napfénynek, és később, nagyobb korukban se változtassunk a jól bevált fényvédelmen.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó, gyógyszertári szakasszisztens