Hámlasztás nyáron – Mit javasolnak a szakértők?
A hámlasztás segíthet az elhalt hámsejtek eltávolításában, így friss, sugárzó bőrt eredményezve. Fontos azonban, hogy csak az esti órákban végezzük el, hogy ne legyen kitéve a bőrünk a hámlasztókból eredő fényérzékenységnek. A fényvédő krém alkalmazása másnap a hámlasztás után, de egyébként attól függetlenül is javasolt, hogy megvédjük a bőrünket a nap káros sugaraitól.
Mik azok a kémiai hámlasztók és mikor javasoltak?
Nyáron sokan tapasztalják, hogy a bőrükön változások következnek be. A meleg idő, a napsugarak és a zsírosodásra hajlamos bőr mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy bőrünk állapota megváltozzon. Ilyenkor különösen figyelmet kell fordítani a hámlasztásra, ezzel a nyáron gyakran jelentkező pattanások ellen is téve.
A kémiai hámlasztók olyan termékek, melyek segítségével eltávolíthatjuk az elhalt hámsejteket a bőr felső rétegéből. A bőrünk selymesebbé, puhábbá és egészségesebbé válik a helyesen megválasztott hámlasztó körültekintő alkalmazásának koöszönhetően. A kémiai hámlasztók számos előnnyel járnak, hiszen segítségükkel csökkenthetjük a pattanásokat, a mitesszereket, valamint javíthatjuk a bőr textúráját és tónusát.
Mire jó a glikolsav a bőrápolásban?
Nyáron különösen fontos odafigyelni a bőrápolásra, hiszen a meleg időjárás és a napsugárzás könnyen károsíthatja a bőrünket. A glikolsav egy hatékony bőrhámlasztó szer, ami segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, ezáltal friss és egészséges bőrt eredményezve. Serkenti a kollagén termelését, így csökkentve a ráncokat és javítva a bőr textúráját.
Fontos azonban, hogy a glikolsavat óvatosan alkalmazzuk a nyári időszakban, hiszen a bőr ilyenkor érzékenyebb lehet a napfényre. Ezért javasolt fényvédő krémet használni, és a glikolsavat este alkalmazni, hogy elkerüljük az esetleges bőrirritációt. A kezelés során ne feledkezzünk meg a megfelelő hidratálásról, hogy bőrünk egészséges és hidratált maradjon.
A glikolsav tehát kiváló választás lehet a bőrápolás során, különösen a nyári hónapokban. Fontos azonban körültekintően használni, és figyelembe venni a speciális igényeket, amelyek a melegebb időjárás és a napsugárzás miatt merülhetnek fel.
Milyen arcápolási hatóanyagok tesznek fényérzékennyé?
A hámlasztás fontos része lehet az arcápolásnak, azonban érdemes odafigyelni arra, hogy milyen hatóanyagokat használunk a bőrünkön. Bizonyos arcápolási termékek, például az AHA savak, fényérzékennyé tehetik a bőrünket, így fokozottan ki kell ügyelnünk a napvédelemre. Fontos, hogy naponta SPF 50-es fényvédőt használjunk.
A kémiai hámlasztókban közös pont, hogy fényérzékennyé teszik a bőrt, így alkalmazásukat főként az esti rutinban javasolják a szakemberek. Másnap sem feledkezhetünk meg a fényvédelemről. A ráncok elleni küzdelemben, a foltok halványításában leginkább az AHA savak, vagyis a glikolsav, a tejsav és a mandulasav játszik szerepet. A pigmentfoltok, a fakó bőr, a különféle bőregyenetlenségek ellen éppen úgy remek választásnak bizonyulnak az AHA savak, mint a pattanások és a mélyebb ráncok összefüggéseiben.
A BHA savak tankönyvi példája a szalicilsav, amely leginkább az eltömődött pórusokkal tesz csodát. A zsírban oldódó sav a pórusok mélyén fejti ki hatását. Segítségével a pattanások és a mitesszerek kialakulása megelőzhető, a már jelentkező problémák is hamarabb elmúlnak. Kitűnő gyulladáscsökkentő, de a kisebb ráncok ellen is beválik.
A PHA savak az AHA savak újabbb verziói, ugyanis vízben oldódó savfajták. Vízhiányos, érzékeny, rozaceás bőrre kifejezetten javasoltak. Mivel nagyobb molekulákkal dolgoznak, mint AHA testvéreik, ezért gyengéd tisztítást várhatunk elő tőlük.
Essen bármelyik kémiai hámlasztóra a választásod, leginkább este érdemes alkalmazni a kiszemelt típust, amikor már nem mész napra. Ez persze nem jelenti azt, hogy reggel elmaradhatna a szokásos bőrápolási rutin, és az annak szerves részét képező fényvédő használata. Míg télen az SPF25-ös fényvédő is elegendőnek bizonyul, addig májustól már SPF50-re célszerű váltani.
Hogyan védjük az arcbőrt az UV-sugárzással szemben?
A tisztításból, hidratálásból és fényvédelemből álló alap bőrápolási rutint érdemes minél fiatalabb korban elsajátítani. A tudatos bőrápolás megfelelő út a bőr idő előtti öregedésének megelőzéséhez. Ma már egyáltalán nem számít divatosnak a napon barnára aszalt test, ráadásul a túlzásba vitt napozással a melanoma kialakulását is kockáztathatjuk. Nincs az a fényvédő és napvédő készítmény, amely az órákon át napon való tartózkodás hátulütőivel megfelelően felvenné a versenyt. Az SPF50-es krémeket is mindig újra kell kenni, olyan pedig, hogy vízálló napvédelem, egyszerűen nem létezik.
Az UV-sugárzás, amely láthatatlanul érkezik a napból, hosszútávon káros hatással van a bőrünk szerkezetére és egészségére. Az ultraibolya sugárzás két fő típusa közül az UVA sugarak mélyebbre hatolnak a bőr rétegeiben, és közvetlenül hozzájárulnak a bőröregedés jeleihez, mint például a finom vonalak és mélyebb ráncok kialakulása. Az UVB sugarak inkább a felszínen okoznak kárt, napégést és közvetlen DNS-károsodást okozva. Hatásukra a bőr veszít rugalmasságából, feszességéből, megjelennek a nem kívánt ráncok és pigmentfoltok.
Védelem a kiszáradással, a ráncokkal és a szabadgyökökkel szemben
A naptej, valamint annak spray formában elérhető változataamely megfelelő védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen. Számos készítmény tartalmaz antioxidánsokat, vitaminokat és hidratáló összetevőket, amelyek segítenek semlegesíteni a szabadgyököket, miközben óvják a bőrt a kiszáradástól és a ráncosodástól. Az ilyen termékek kiválasztásánál kiemelt jelentőséggel bír, hogy megfelelő faktorszámmal (SPF) rendelkezzenek, és széles spektrumú védelmet nyújtsanak mind az UVA, mind az UVB sugarak ellen.
A napi szintű védelem nem csupán a nyári hónapokban lényeges, hanem minden évszakban. Az UV-sugarak minden nap jelen vannak, függetlenül attól, hogy borús vagy napsütéses az idő, ezért a mindennapos fényvédelmet beépítve bőrápolási rutinunkba, jelentős mértékben csökkenthetjük a bőr öregedésének jeleit. Fontos figyelembe venni, hogy a napsugárzás elleni védelem nem csupán a krémek alkalmazásában merül ki. Érdemes kalapot hordani, és napszemüveget használni a szem körüli érzékeny bőr védelme érdekében.
Írta: Kiss Anita