Krémek éjjel és nappal
Gondolkodtál már azon, hogy miért van különböző bőrápolási rutin nappalra és éjszakára? Egyszerűen fogalmazva azért, mert a bőröd igényei napszak szerint változnak. Míg a bőrünknek nappal védelemre és hidratálásra van szüksége, addig éjszaka regenerálódásra, feltöltődésre és megújulásra.
Gondolkodtál már azon, hogy miért van különböző bőrápolási rutin nappalra és éjszakára? Egyszerűen fogalmazva azért, mert a bőröd igényei napszak szerint változnak. Míg a bőrünknek nappal védelemre és hidratálásra van szüksége, addig éjszaka regenerálódásra, feltöltődésre és megújulásra. A nappali és az éjszakai krém fő hatóanyagai, és gyakran textúrájuk is különbözik egymástól.
A nappali krémek általában könnyű textúrájúak (télen lehetnek gazdagabbak!) és hidratálják a bőrt. míg éjszakai krémek rendszerint gazdagabbak (nem minden esetben, és nyáron ez is változhat!) és a bőr megújítása, regenerálása a céljuk.
Nappali védelem és egységesítés
A nappali krém megvédi a bőrt az UV-sugaraktól, a kék fénytől, a szennyeződésektől, a portól és a stressztől, gyorsan beszívódik a bőrbe, így lehetővé teszik sminket. A nappali fényvédős krémek SPF tartalma nem mindig elegendő a megfelelő védelemhez, ezért rendszerint olyan állagúak, hogy a smink alá fényvédőt is kenhetünk rájuk. (Az új trend pedig egyértelműen az olyan fényvédők viselete nyáron de akár télen is, amelyek már annyira összetettek, hogy arckrémként funkcionálnak!) Tartalmazhatnak még bőrvilágosító, ragyogásfokozó, egységesítő összetevőket, viszont olyan aktív összetevőket nem, mint az alfa-hidroxisavak, a glikolsav és a retinol, amelyek napfénynek kitéve bőrirritációt okozhatnak. A nappali krém előnyei az UV-védelem mellett megelőzi a ráncokat és a finom vonalakat, tele van antioxidánsokkal a károsodott bőr helyreállításáért, megelőzi a szabad gyököket és csökkenti a bőr szárazságát.
Éjszakai megújulás és prevenció
Az éjszakai krém pedig mély hidratálást biztosítja, helyreállítja a bőr alapvető tápanyag-raktárait, küzd az öregedés erőteljesebb jelei - mint mélyebb ráncok, sötét foltok - ellen, javítja a vérkeringést és a kollagéntermelést, a bőr textúráját. Csökkenti az agresszorok okozta aviszketést, enyhíti az irritációt és a gyulladást, és helyreállítja a bőr rugalmasságát. Elősegíti a sejtek regenerálódását és megújulását. A bőr sejtjei éjjel kétszer olyan gyorsan regenerálódnak, mint nappal, az alvás közbeni fokozott kollagén és elasztin termelődésnek köszönhetően. Éjszaka, amikor a vegetatív működések felgyorsulnak, jobban épülnek be a hatóanyagok. Az éjszakai bőrápolás ezért is kiemelten fontos, mert ilyenkor a bőrünk sokkal fogékonyabb arra, hogy a különböző hatóanyagokat beszívja. Éjszaka a bőr vérkeringése felerősödik, felgyorsul az anyagcsere és az oxigén-felhasználás, ami együtt jár a vízfelhasználás növekedésével is. (Ne feledd ezért se a megfelelő folyadékfogyasztást! Lefekvés előtt és felkelés után is igyál meg azonnal egy pohár szobahőmérsékletű vizet!)
Fényvédelem mindenek felett
Az éjszakai krémek felvitele után elindulnak a bőrben a rehidratáló, regeneráló folyamatok, mert alvás közben a bőrünk javító munkát végez. Ezért sok éjszakai krém tartalmaz öregedésgátló anyagokat, a bőrsejtek fiatalodását segítik elő, helyreállítják a bőr feszességét és javítja a bőr textúráját. A retinolt például ezért csak éjszaka szabad használni, mivel érzékenyebbé teszi a bőrt az UV-fényre, és bőrpírt, hámlást és érzékenységet okozhat. Retinol használata után másnap is érdemes fényvédőt viselnünk, ahogy tulajdonképp minden nap az UVA sugarak öregítő hatásának elkerülése érdekében. A retinol természetes alternatívái, például a bakuchiol a legbiztonságosabb és leghatékonyabb összetevő, amelyet mind az éjszakai, mind a nappali krémekben keresni kell, mivel nem fényérzékeny. De vannak kapszulázott illetve csak bizonyos hatóanyagmennyiségű retinolos készítmények, amelyek szintén biztonsággal viselhetők nappal is.
Amikor az arc pihen, a bőr dolgozik
Az éjszakai krém használata azért kiemelkedő hatékonyságú, mert úgy tudnak dolgozni a benne lévő hatóanyagok, hogy az arc pihen, nincsenek mimikai mozgások. Feleslegesen nincsenek benne UV szűrők. Mindezek mellett az éjszakai krémekbe sokkal kevesebb irritációt okozó anyag kerül. Most nem kemikáliákra kell gondolni, de például éjszakára nem készítenek hűsítő vagy frissítő arckrémet, inkább nyugtató típusút. Az éjszakai krémek nagy mennyiségű tápláló hatóanyagot (értékes olajokat, vitaminokat, nedvesség megkötő faktorokat) tartalmaznak, így biztosítva az intenzív táplálást, a nedvesség- és lipidhiány pótlását, és a bőr védőrétegének teljesen helyreállítását.
Szakemberek szerint, ha valaki nem tud annyit otthon pepecselni a krémekkel, vagy nem teheti meg, hogy többfajta krémet vegyen egyszerre, akkor a fényvédő legyen az, amit mindenképpen használ. Éjszaka már akkor is szépül az arc, ha lemosás után békén hagyjuk, de persze nem szépül annyira, mint mikor gondosan esti arcápolási rutinon megy át. Hiszen egy jó éjszakai krémmel, bőrünk megfelelő ápolásával elodázhatjuk a ráncok megjelenését, bőrhibák kialakulását. Érdemes lefekvés előtt fél órával felvinni a krémet, hogy beszívódjon, és ne a párnahuzatba kerüljön az arcbőrünk helyett.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó, gyógyszertári szakasszisztens
Az arctisztításról már tudjuk, nem úri huncutság, de nem mindegy, hogy csapvízzel végezzük-e el vagy például egy micellás vízzel. Tegyél egy próbát! A folyóvizes arcmosás után töröld át az arcod micellás vízzel átitatott vattakoronggal. Te is látod milyen sok szennyeződés maradt még a vattán?
A bőrápolás világa lenyűgöző, mindemellett zavarba ejtően bonyolult is lehet. A piacon kapható termékek sokasága miatt nehéz a döntés, hogy mit is válasszunk. Ami minden hatékony bőrápoló termékben közös, az a kiváló minőségű összetevők megléte.
Érdemes az arcápolásból saját rutint kialakítanunk és azt napi szintű gyakorisággal alkalmaznunk. Ez is, csak úgy, mint az edzés, egy idő után szokássá alakul, mindennapjaink nélkülözhetetlen részévé válik és arcunk a legvégén meghálálja a kitartó gondoskodást.