
UV-sugárzás és bőrbarrier – Bőrerősítés dermokozmetikumokkal
Ha nyár, akkor strandolás és persze az elmaradhatatlan fényvédelem. A napi bőrápolási rutinnak egyébként is szerves része a fényvédő használata. Az UVA-sugarak egész évben jelen vannak és károsítják bőrünket.
Azok a bizonyos pigmentfoltok és a korai bőröregedés is kapcsolatba hozhatók a megfelelő fényvédelem hiányával. Míg azonban ősszel és télen az SPF30 elegendőnek bizonyul, addig már tavasztól érdemes SPF50-re váltani. Cikkünkben annak járunk most utána, hogy milyen szerepet játszanak a dermokozmetikumok a bőr erősítésében és a fiatalos bőrkép megőrzésében.
Mi az a bőrbarrier?
Ennek a védelmi rendszernek köszönhetően bőrünk ellenáll a külső környezeti hatásoknak, és megőrzi hidratáltságát. Óv a káros szennyeződésektől, baktériumoktól. Elsődleges szerepe, hogy megakadályozza a vízvesztést. Hozzájárul a bőr feszességéhez és rugalmasságához. De vajon hogyan óvhatjuk meg a bőrbarriert?
A forró víz és a gyenge minőségű, erősen habzó és szárító készítmények gyengítik a bőr védelmi rendszerét. Károsíthatják a bőrfelületet védő lipidréteget, ami a barrier fő alkotóeleme. A kímélő, hidratáló készítmények, és az ebben élen járó dermokozmetikumok használata segít megőrizni a bőr természetes védelmi mechanizmusait.
Milyen dermokozmetikumokat érdemes választani?
A bőrgyógyászok által tesztelt készítmények egyre inkább főszerephez jutnak manapság. Ugyan áruk akár jelentősen meghaladj a drogériák sajátmárkás termékeit, de hatékonyságuk is jelentősen jobb azoknál. Ha kezdőként biztosra akarsz menni, akkor az olyan dermo készítmények alkalmazása ajánlott, amelyek ceramidokat, hialuronsavat vagy más, a bőr természetes összetevőihez hasonló anyagokat tartalmaznak. Ezek segíthetnek pótolni a bőrfelszín sérült lipidrétegeit, erősítve ezzel a bőr védelmi vonalát. Az antioxidánsokban gazdag termékek szintén előnyösek, hiszen semlegesítik a szabad gyököket, megelőzve a korai öregedés jeleit.
Mit lehet tudni az UVA és az UVB sugarakról?
A bőrvédelem, a melanóma kialakulásának kockázata és az UV-sugarak minden nyáron központi témának számítanak. Talán éppen ezzel függhet össze, hogy a mai kor embere egyre tudatosabb e téren. Ahhoz, hogy megértsük, milyen hatással vannak az UV-sugarak bőrünkre, nem árt tisztába tenni a fogalmat és annak összetevőit. Az ultraibolya sugárzás két fő komponensből áll, ezek az A-típusú és a B-típusú sugárzás, amelyek különböző hatásokat fejtenek ki a bőrünkre és vele együtt az egészségünkre.
Az UVA sugarak egész évben jelen vannak
Az UVA sugárzás hosszabb hullámhosszal rendelkezik, és ennek köszönhetően mélyebbre hatol a bőrben. Nem csupán az epidermiszt, hanem a dermiszt is eléri, ami idővel a bőr szerkezetének változását okozhatja. Az UVA-sugarak egész évben jelen vannak, és még borús napokon sem nyújt védelmet a felhőtakaró. Az UVA elsősorban a bőr korai öregedése, a ráncok kialakulása miatt érdemel figyelmet.
Az UVB sugarak tavasszal-nyáron a legerősebbek
Az UVB sugárzás rövidebb hullámhosszal rendelkezik, és közvetlenebbül hat a bőr felületi rétegére. Az UVB-sugarak felelősek a jól ismert napégésért. A napsütéses hónapokban különösen erősek, és bár részben elnyelik őket az atmoszféra, védtelen bőr esetén könnyen leégéshez vezethetnek. Az UVB-sugarak hozzájárulhatnak a bőrsejtek DNS-énak károsodásához, ami növeli az oly sokat emlegetett bőrrák kialakulásának kockázatát.
Az UVA és az UVB sugarak hozzájárulnak a szabadgyökök képződéséhez. Ezek az instabil molekulák károsítják a sejteket, a lipideket és a fehérjéket, beleértve a kollagént és az elasztint is, amelyek a bőr rugalmasságáért felelősek.
Az UV-sugárzás serkenti a melanin termelődését a melanocitákban. A melanin egy pigment, amely elnyeli az UV-sugarakat, és így védi a mélyebb bőrrétegeket a károsodástól. Ez a folyamat a barnulásban nyilvánul meg, ami a bőr természetes védekezési mechanizmusa. Bár a barnaság bizonyos fokú védelmet nyújt, nem egyenlő a napvédelemmel. Tény az is, hogy nem akadályozza meg teljesen a bőrbarrier károsodását. Sőt, a túlzott melanin termelés pigmentfoltok kialakulásához is vezethet, amelyektől igen nehéz megszabadulni. Vannak olyan dermokozmetikumok, amelyek kifejezetten a pigmentfoltok halványítását szolgálják. Fontos azonban tudni, hogy az UV-károsodás hosszú távon gyengítheti a bőrbarriert, ami állandó szárazsághoz, fokozott érzékenységhez és gyorsabb bőröregedéshez vezethet.
Dermo-védelem bőrgyógyászok által tesztelve
A dermokozmetikumok minden korábbinál nagyobb népszerűségnek örvendenek. Egyre többen látják be, hogy a bőrgyógyászok által tesztelt készítmények tényleges hatékonysággal támogatják a bőr egészségét. A napi bőrápolási rutin összeállításához éppen úgy érdemes dermo-készítményeket alkalmazni, mint a nyári bőrvédelemhez. S hogy milyen márkák mellett tegyük le a voksot?
A fényvédelem a bőrápolás legfontosabb, de gyakran elhanyagolt része. A La Roche-Posay Anthelios Ultra-Light Fluid SPF 50+ vagy az Eucerin Sun Fluid Photoaging Control SPF 50+ kiemelkedő népszerűségnek örvendenek. Ezek a termékek magas faktorszámú, széles spektrumú védelmet nyújtanak, miközben könnyed textúrájuknak köszönhetően nem hagynak zsíros vagy fehéres réteget a bőrön. A La Roche-Posay Termálvíz spray vagy az Uriage Termálvíz spray azonnal nyugtatják és frissítik a bőrt. Magas ásványi anyag tartalmuknak köszönhetően csökkentik az irritációt, segítenek a bőr regenerálódásában és ideálisak napégés, viszketés vagy borotválkozás után.
A dermokozmetikumok népszerűsége azzal is magyarázható, hogy nem csupán a tüneteket kezelik, hanem a bőr mélyebb rétegeibe hatolva orvosolják a problémákat. A tudományos kutatásokon alapuló, bőrgyógyászok által tesztelt és ajánlott formulák biztosítják a hatékonyságot és a biztonságot. Ne feledjük, a bőr csak akkor lehet szép, ha ugyanakkor egészséges is!
Írta: Kiss Anita
A bőrápolás világa lenyűgöző, mindemellett zavarba ejtően bonyolult is lehet. A piacon kapható termékek sokasága miatt nehéz a döntés, hogy mit is válasszunk. Ami minden hatékony bőrápoló termékben közös, az a kiváló minőségű összetevők megléte.
A bőrhibák rendkívül gyakoriak, és sokféle formában jelentkezhetnek, befolyásolva mindennapi komfortérzetünket. A pattanások és mitesszerek a leggyakoribb bőrproblémák közé tartoznak, melyek főként a túlzott faggyútermelés, a pórusok eltömődése és a baktériumok elszaporodása miatt alakulnak ki. A hormonális változások, a stressz és a helytelen táplálkozás is hozzájárulhat a pattanások megjelenéséhez. A száraz foltok, az ekcéma vagy dermatitisz, gyakran a bőr védőrétegének károsodása miatt alakulnak ki, ami a bőr kiszáradásához és irritációjához vezet. A környezeti tényezők, mint a hideg levegő vagy a gyakori szappanos kézmosás, súlyosbíthatják a tüneteket.
A reggeli bőrápolási rutin elmaradhatatlan része a fényvédő használata. A tisztítás-hidratálás-fényvédelem hármasa már a húszas évek elején fontos szerephez kellene, hogy jusson. Egy jól összeállított rutin a megfelelő hatóanyagokkal hozzájárul a bőröregedés folyamatának lassításához és a pigmentfoltok kialakulásának megelőzéséhez.
Nyáron, amikor a napsütéses idő beköszönt, a bőrvédelem óhatatlanul is középpontba kerül. Az UV-sugarak káros hatásai ellen való védekezés kiemelten fontos a pigmentfoltok kialakulásának megelőzése érdekében. De vajon mitől alakulnak ki ezek a barna foltok a bőrön? A pigmentfoltok leggyakrabban a hosszan tartó napsugárzásnak, a napégésnek, vagy akár a hormonális egyensúly zavarának következtében jelennek meg a bőrön.