Anti-aging arcolajok
Egyesek esküsznek rájuk, míg mások óvatosabbak, részben annak az (elavult) elképzelésnek köszönhetően, hogy a bőr tőlük zsírosnak tűnik majd. A nyugati skincare blogok már felkapták az arcolajok rehabilitációjának témáját, mert erős tápláló tulajdonságuk mellett kiegyensúlyozzák a bőrt. Mindenképpen megérdemelnek egy esélyt, mert meglepően hatékony formulák.
Egyesek esküsznek rájuk, míg mások óvatosabbak, részben annak az (elavult) elképzelésnek köszönhetően, hogy a bőr tőlük zsírosnak tűnik majd. A nyugati skincare blogok már felkapták az arcolajok rehabilitációjának témáját, mert erős tápláló tulajdonságuk mellett kiegyensúlyozzák a bőrt. Mindenképpen megérdemelnek egy esélyt, mert meglepően hatékony formulák.
A bőrünk természetes módon is termel olajat, ezek segítenek bőrünknek fiatalosnak, rugalmasnak és egészségesnek maradni. Ahogy öregszünk, a mennyiségük idővel csökken, ami a finom vonalak és ráncok megjelenését eredményezi. Az arctisztítást követően vagy a rutin végén pár cseppet az arcbőrön alkalmazva mágnesként vonzzák a felvitt többi hatóanyagokat és segítik bejutásukat a bőr mélyebb rétegeibe. Ráadásul
A természetes növényi olajok, megfelelő eljárással formulázva nem tömítik el a pórusokat, és szinte megújíthatják, átalakíthatják a bőrt, és még védik is. Minden olajnak sajátos tápanyag- és zsírsavprofilja van, hosszú lista lenne felsorolni ezek a bőrre gyakorolt előnyeit, mégis egy pár példának: védelmet nyújtanak a ráncokat okozó környezeti stresszhatások ellen, segítenek a pattanások elleni küzdelemben, növelik a bőr tápanyag- és vitaminszintjét, erős antioxidánsként fokozzák a kollagéntermelést és erősítik a bőr rugalmasságát, így csökkentve a finom ráncokat.
Az olaj fokozza a bőr barrier funkcióját, így segíti megtartani a nedvességét. Tulajdonképpen megakadályozza a transzepidermális vízveszteséget, azaz a bőrön keresztül elpárolgó víznek szab gátat. A bőrnek vannak saját természetes hidratáló faktorai, és ott van a víz, folyadék, amit iszunk és megeszünk, azonban amikor a bőrünk rossz állapotban van – mint mikor egy repedés van a járdán - a nedvesség és a hidratáltság megszökik.
A szépségápoló arcolaj beépítése a bőrápolási rutinba egyfajta fényűző élményt nyújt. Különösen jó olajok, amelyek aminosavakat, flavonoidokat, antioxidánsokat, A-, B-, C-, D-, E-vitaminokat és omega 3, 5, 6, 7, 9 zsírsavakat tartalmaznak, amelyek segítik a sejtek megújulását, a kollagéntermelést és ellenállnak a környezet káros hatásainak, mint például a gránátalma, csipkebogyó, argán, borrágó, édesmandula, jojoba, ligetszépe, homoktövis és kamélia. Számos dermokozmetikai márka kínál arcápoló olajokat.
Használhatóak az olajok a zsíros bőrre? A közhiedelemmel ellentétben, igen! A legtöbb zsíros bőrtípusú embernek ugyanis dehidratált a bőre, mert erős termékeket használnak, hogy kiszárítsák, és nem veszik észre, hogy a bőrük több olajat termel, hogy pótolja a nedvességhiányt. Az ilyen bőrtípusú emberek gyakran úgy érzik, hogy kihagyhatják a hidratálót, és olyan bőrápolási termékeket használnak, amelyek mattítják a bőrüket, mivel az arcbőrük természetes módon zsíros. A nedvesség kihagyása azonban csak kiszáradást okozhat, ami a túlzott faggyútermelés ördögi körét hozza létre.
itt jönnek be az arcolajok előnyei a zsíros bőr esetében is. Az olaj ugyanis vonzza az olajat, így hidratálóként is működik, illetve lágyító tulajdonságokkal is rendelkezhet, segít puhítani és kisimítani a bőrt. Egyes arcolajok gyulladáscsökkentőek, illetve vannak az emberi faggyúhoz hasonló összetételű olajok is, amelyek pedig a faggyútermelés szabályozásában segíthetnek. Sok olaj gazdag zsírsavakban, amelyek segíthetnek a zsíros bőrtípusok kiegyensúlyozásában azáltal, hogy helyreállítják az esszenciális zsírsavakat és hidratálnak anélkül, hogy zsíros maradványokat hagynának maguk után.
Mivel az olajok lipofílek, azaz összekapcsolódnak vagy feloldódnak a lipidekben vagy zsírokban, csapdába ejthetik a vizet. Az arckrémek lipofil összetevői úgy vonzódnak az arcápoló olajhoz, mint a „mágneshez”. Összekapcsolódva létrehoznak egy védőgátat, amely lassítja az arckrém hidratáló részének párolgását, így tartósan egy erősebben hidratált bőrt kapunk. Egyes rutinokban a hidratáló krém előtt, míg másokban – ahol a bőrápoló termékeket növekvő viszkózitás szerint a legvékonyabbtól a legvastagabb felé haladva visszük fel - utoljára kerül a bőrre a szérum és a krém után, fokozott barrierfunkciót biztosítva a bőr számára.
Az arcápoló olajokat a legjobb naponta használni, éjszaka szívódnak fel a legkönnyebben, mivel a faggyúkiválasztás este, közvetlenül lefekvés előtt a legalacsonyabb. Azonban, ha száraz bőrrel küzdünk, akkor a reggeli rutinunkban néhány csepp arcolajat adjunk a hidratáló krém fölé, a smink alá rétegezve. Az arcolaj nem helyettesíti a hidratáló krémet vagy szérumot, csak azok hatását erősíti.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó, gyógyszertári szakasszisztens
Az arctisztításról már tudjuk, nem úri huncutság, de nem mindegy, hogy csapvízzel végezzük-e el vagy például egy micellás vízzel. Tegyél egy próbát! A folyóvizes arcmosás után töröld át az arcod micellás vízzel átitatott vattakoronggal. Te is látod milyen sok szennyeződés maradt még a vattán?
Húzódó, érdes, fakó, esetleg viszkető, kipirosodó bőr… ezek a tünetek gyakran megjelennek, ha bőrünk dehidratált, lipid- és tápanyaghiányos. Mutatunk 7 életmódtippet a bőrszárazság ellen, hogy megőrizhessük bőrünk egészségét és elejét vehessük az esetleges súlyosabb bőrproblémáknak.
Érdemes az arcápolásból saját rutint kialakítanunk és azt napi szintű gyakorisággal alkalmaznunk. Ez is, csak úgy, mint az edzés, egy idő után szokássá alakul, mindennapjaink nélkülözhetetlen részévé válik és arcunk a legvégén meghálálja a kitartó gondoskodást.
Mind a nők, mind a férfiak körében egyre nagyobb az igény az üde, fiatalos és egészséges arcbőr megőrzésére. Ezen igények ihlették meg a fejlesztőket, hogy minél erősebb, hatékonyabb készítményeket állítsanak elő, melyek otthoni körülmények között biztonságosan és könnyedén használhatóak.